„Minuta v Osvětimi byla jako celý den, hodina jako rok a den jako celá věčnost. O 70 let později nemohu ani chvilku zapomenout na hrůzy, které jsem zažil. Stačí, abych nikdy nemohl klidně spát až do konce života,” řekl 86letý Roman Kent, který prošel nejen Osvětimí, ale i dalšími koncentračními tábory.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Osvobození se dočkal až 23. dubna 1945 ve Flossenbürgu. Rodák z polské Lódže po válce odešel do Spojených států, kde žije dosud.

Hořící svíčka připomíná nad příjezdovou kolejí do bývalého nacistického koncentračního tábora v Osvětimi oběti holokaustu.

Hořící svíčka připomíná nad příjezdovou kolejí do bývalého nacistického koncentračního tábora v Osvětimi oběti holokaustu.

FOTO: Agencja Gazeta, Reuters

Řečníci své projevy přednesli v obřím stanu pro 3000 lidí, jemuž vévodila obrovská známá vstupní brána do tábora. Přes ni bylo vidět až do míst, kde podle historiků zahynul více než milión lidí. Ceremonii zahájil polský prezident Bronislaw Komorowski, pak ale předal slovo třem bývalým vězňům tábora.

Obama a Putin chyběli

V publiku jim naslouchal francouzský prezident Francois Hollande, jeho německý protějšek Joachim Gauck či hollywoodský režisér Steven Spielberg, autor slavného filmu Schindlerův seznam.

Francouzský prezident Francois Hollande se svým rakouským protějškem Heinzem Fisherem

Francouzský prezident Francois Hollande se svým rakouským protějškem Heinzem Fisherem

FOTO: Laszlo Balogh, Reuters

Česko zastupoval premiér Bohuslav Sobotka a tři ministři jeho vlády. Chyběli naopak lídři dvou mocností, které se na osvobození Evropy od nacismu nejvíce podílely - prezidenti Ruska a USA Vladimir PutinBarack Obama.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Letecké záběry bývalého tábora Osvětim-Březinka

Zdroj: Reuters

Zpráva o neúčasti šéfa Kremlu vyvolala kontroverze - pořadatelé ho kvůli ruské agresi na Ukrajině nepozvali. Komorowski ve svém projevu ale uctil kromě obětí i sovětské vojáky, kteří tábor 27. ledna 1945 osvobozovali.

Rusko v Osvětimi zastupoval šéf Putinovy kanceláře Sergej Ivanov.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ceremoniálu v Osvětimi se zúčastnil i režisér filmu Schindlerův seznam Steven Spielberg

„Stojíme na místě, kde byl krutě zavražděn více než milión lidí, především Židé, ale také Poláci, Romové a sovětští zajatci,“ zdůraznil polský prezident a pokračoval: „Z místa, kde se zhroutila civilizace a kde se lidské bytosti zredukovaly na vytetovaná čísla, (...) odsuzujeme všechny projevy nenávisti, antisemitismu a xenofobie.”

„Nikdy se jeden národ nesmí rozvíjet na účet jiného (...) Pamatujme, k čemu vede porušování práv národů na sebeurčení, zásady nenarušitelnosti hranic, pohrdání lidským životem a také pasivita vůči zlu,” zdůraznil Komorowski.

Polský prezident Bronislaw Komorowski při svém projevu

Polský prezident Bronislaw Komorowski při svém projevu

FOTO: Laszlo Balogh, Reuters

„Nechceme, aby se z naší minulosti stala budoucnost našich dětí,“ apeloval Kent. Hlavní účastníci piety se pak vydali v průvodu k památníku obětem, kde položili svíčky.

Sobotka: Musíme tu zkušenost předat

Premiér Bohuslav Sobotka před odletem zdůraznil, že připomínání hrůz holokaustu má tuto varující zkušenost předat i dalším generacím. „Je důležité, abychom si připomínali holokaust a příčiny toho zla,“ řekl novinářům.

„Na začátku byl antisemitismus, xenofobie, nacionalismus, nenávist a nesnášenlivost, pak totalitní režim, který vytvořil vraždící mašinérii, jež v dějinách lidstva neměla obdoby,“ zdůraznil. „Byl to chladnokrevný stroj na zabíjení, který ale zkonstruovali a obsluhovali konkrétní lidé,“ sdělil.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Bohoslužba k uctění památky obětí v Osvětimi

„Je důležité, abychom na to nezapomínali a abychom také i nastupujícím generacím byli schopni přiblížit zkušenost z jednoho z nejhorších období v dějinách Evropy,“ vysvětlil.

„Je ale také důležité, abychom si holokaust připomínali speciálně v ČR. Z tehdejší ČSR během holokaustu zahynulo přes 200 tisíc našich spoluobčanů,“ dodal.

Herman uctil i své příbuzné-oběti

Pro ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) byla úterní připomínková akce nejen symbolickým, ale i osobním momentem.

Žena pláče při vzpomínkové akci v areálu bývalého koncentračního tábora v Osvětimi.

Bývalá vězeňkyně pláče při vzpomínkové akci v areálu někdejšího koncentračního tábora v Osvětimi.

FOTO: Alik Keplicz, ČTK/AP

„V Osvětimi zahynula řada mých blízkých příbuzných, třeba sestřenice mojí maminky Hanička Bradyová, která ve 13 letech skončila v plynové komoře,“ řekl ministr novinářům.

„Kdyby válka neskončila, jak skončila, tak jsem tady asi nestál, protože i moje maminka byla zařazena do transportu. Takže se jdu poklonit i památce svých příbuzných, kteří to běsnění nepřežili,“ dodal.