Podle obchodníků je to podobné i se smetanou a masem. Vyrovnávání cen potravin s ostatními zeměmi EU se tak na Slovensku může dramaticky urychlit.

Místopředsedkyně Slovenského mlékařského svazu Valéria Göncziová potvrdila, že slovenské výrobce tlačí do tohoto postupu velké obchodní řetězce, které drží ceny pod výrobními náklady.

"Jejich ceny jsou mnohdy o 15 až 20 procent nižší, než je výrobní cena. Chceme dodávat především domácím zákazníkům, ale potřebujeme od obchodníků ceny, které nám pokryjí aspoň náklady," dodala.

Potravinové spekulace

Obchodníci nakupují kilo másla asi za sto korun a v zahraničí stojí stejné množství v přepočtu 130 korun, což pokryje alespoň jejich výrobní náklady.

Předseda představenstva největšího slovenského obchodního řetězce Jednota COOP Adrián Ďuríček přiznal, že mlékárny jim dnes nabízejí máslo o 25 až 30 procent dráž než dříve.

"Podobně to může dopadnout zanedlouho se smetanou a s masem. Vývozem do zahraničí vyvolají výrobci krizi na trhu, a my potom musíme akceptovat vyšší ceny," uvedl Ďuríček.

Přiznává, že postupné vyrovnávání cen potravin se zahraničím se odvrátit nedá, ale potravináři by si měli uvědomit finanční možnosti obyvatel.

Slovenské mlékárny však loňský rok uzavřely se ztrátou 700 miliónů korun a chovatelé prasat pro nerentabilnost vybili značnou část stád. Proto říkají, že musí jednat - jinak že zkrachují.