"Prozkoumali jsme pozorně tyto snímky a analýzy pokračují, nemůžeme se ale bohužel než domnívat, že ... věrohodnost (těchto snímků) je vysoká," sdělil premiér v japonské televizi.

Japonský premiér Šinzó Abe

Japonský premiér Šinzó Abe

FOTO: Kyodo, Reuters

Dvaačtyřicetiletý Jukawa padl do zajetí IS loni v srpnu v Sýrii, kam se vypravil na vlastní pěst. Abe zveřejnění záběru druhého z rukojmích Kendžiho Gota, který drží v ruce fotografii mrtvého kolegy, již dříve ostře odsoudil. Zdůraznil, že Japonsko bude dál dělat vše pro to, aby rukojmí osvobodilo.

Video

Japonští rukojmí v zajetí IS


V nejnovějších vyjádřeních Abe podle agentury Reuters podotkl, že Japonsko nemá v plánu připojit se k vojenské operaci na Blízkém východě vedené Spojenými státy.

Islámský stát dal japonské vládě tento týden ultimátum a požadoval, aby Tokio zaplatilo za své dva zajaté občany 200 miliónů dolarů (zhruba 4,9 miliardy korun). Radikálové tvrdili, že pokud výkupné nedostanou do pátku 06.50 SEČ, oba muže zabijí. Japonsko vyplacení peněz odmítlo a snažilo se navázat kontakt s únosci.

Džihádisté po vraždě jednoho z unesených mužů nyní požadují propuštění příslušnice radikálního islamistického hnutí zatčené v Jordánsku. Jde o Iráčanku, která měla v úmyslu provést sebevražedný útok. Abe se v nejnovějším sdělení k tomuto požadavku odmítl vyjádřit.