Lipská odnož Pegidy, která si říká Legida, původně ohlásila očekávanou účast 60 000 demonstrantů. Podle LVZ ale krátce před oficiálním začátkem demonstrace bylo na místě shromáždění jen 700 lidí, před sedmou hodinou večerní se jejich počet zhruba zdvojnásobil. Příchodu na místo bránili příznivcům Legidy i účastníci 19 protidemonstrací, které se v Lipsku konají. Na odpůrce islámu pokřikovali „zmizte odsud“.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Lidé protestují proti demonstraci Vlasteneckých Evropanů proti islamizaci Západu (Pegida) v Lipsku.

Na protiislámské demonstraci v Lipsku se shromáždilo méně lidí, než se čekalo.

FOTO: Markus Schreiber, ČTK/AP

Problémy na železnici

Příjezd demonstrantů zkomplikovaly i problémy na železnici. Podle společnosti Deutsche Bahn ve středu odpoledne neznámí útočníci na dvou místech poškodili zabezpečovací zařízení na hlavní trati z Drážďan do Lipska a vlaky musely být vedeny náhradní trasou. Neznámý žhář také poškodil kabelové vedení na hlavním nádraží v Lipsku, téměř polovinu kolejí kvůli tomu není možné využívat.

Lidé protestují proti demonstraci Vlasteneckých Evropanů proti islamizaci Západu (Pegida) v Lipsku.

Lidé protestují proti demonstraci Vlasteneckých Evropanů proti islamizaci Západu (Pegida) v Lipsku.

FOTO: Markus Schreiber, ČTK/AP

Od demonstrace v Lipsku se distancovalo vedení Pegidy v Drážďanech. Učinilo tak, protože se zástupci Legidy odmítli zavázat k souboru požadavků, s nimiž drážďanské hnutí od počátku vystupuje.

„Nic z toho, co bude v Lipsku ve středu večer řečeno a požadováno, s námi není dohodnuto,“ zdůraznila v prohlášení na Facebooku mluvčí Pegidy Kathrin Oertelová. Vyjádřila obavy, že by události v Lipsku mohly být pro celé hnutí kontraproduktivní.