Policie prověřuje mimo jiné telefonní záznamy. Právě hovory před smrtí by podle jedné z verzí mohly vyšetřovatele přivézt na stopu pachatele/pachatelů.

Napojení na Jelcinovy kruhy?

Kontroverzní podnikatel Boris Jordan, prezident investiční společnosti Sputnik, je přesvědčen, že páteční vražda Klebnikova souvisí s jeho profesionální činností.

"Znal jsem ho více než dvacet let, nikdy se ničeho nebál, nikdy nemluvil o žádných hrozbách, kromě roku 1996 po uveřejnění článku o Berezovském," řekl Jordan s narážkou na ruského oligarchu, který byl kdysi blízký kruhům kolem Borise Jelcina a dnes žije v exilu v Londýně.

Klebnikov byl zastřelený před redakcí na severním předměstí Moskvy.

Podivní miliardáři chtěji klid

"Je to příběh talentovaného mladého muže z Ameriky, který se snažil řídit redakci, jak je na západě obvyklé. Bohužel tak činil v Rusku," řekl na adresu oběti sekretář tamní novinářské organizace Igor Jakovensko.

"Lidé, kteří se stali přes noc miliardáři a jež nejsou schopni světu ani úřadům vysvětlit, kde k majetku přišli, si nepřejí být zmiňováni v tisku," dodal.

Mezinárodní organizace Reportéři upozornila, že v Rusku bylo jen loni zavražděno pět novinářů, a vyzvala vládu, aby jim zajistila větší ochranu.