Podle mluvčího Letecké záchranné služby v Popradu Pavla Svetoně byli 21letá Kateřina a 29letý Jaroslav z Brna velmi unaveni a mírně podchlazeni, když se je záchranářům podařilo dnes časně ráno vyprostit.

Dvojice českých turistů se dostala do svízelné situace při sestupu v náročném terénu v oblasti Rysů směrem na polskou stranu Tater. Podle mluvčího sice začali slaňovat, ale zaseklo se jim lano, a tak zůstali stát bez jakéhokoli zajištění na asi deset centimetrů široké skalní plošině, odkud se už neodvážili pokračovat dál.

"Nevěděli si rady, tak začali volat o pomoc," řekl ČTK Svetoň.

Vrtulník mohl přiletět až ráno

Volání Čechů zaslechli polští turisté na poské straně Tater. Zalarmovali slovenskou Horskou záchrannou službu, která horolezcům vyrazila na pomoc.

Okamžitý zásah však nebyl možný, protože mezitím se již setmělo. Záchranáři proto museli s nešťastníky vyčkat až do rána, kdy mohl přilétnout vrtulník Letecké záchranné služby z Popradu.

Z vrtulníku se nejprve spustil lékař, poté se oba Čechy podařilo dostat do bezpečí. Svetoň podotkl, že pokud by turisté pokračovali dál, patrně by nepřežili.

Češi patří spolu s Poláky k nejčastějším obětem slovenských hor. Letos již v Tatrách přišlo o život devět českých občanů. Naposledy to bylo 28. června, kdy po pádu do žlebu pod sedlem Baníkov v Západních Tatrách zahynul třicetiletý Opavan. [celá zpráva]