"...výstavba plotu a (zavedení) s tím souvisejícího režimu je v rozporu s mezinárodním právem," konstatuje se v dokumentu ICJ.

Pro Izrael nezávazné stanovisko mezinárodního soudu bylo přijato takřka jednomyslně. Z patnácti členů ICJ čtrnáct se stanoviskem údajně souhlasilo, zatímco jeden hlasoval proti.

Podle doporučení, které soud spolu se stanoviskem rovněž přijal, by měl Izrael již postavené části plotu zbourat a nahradit škody vzniklé některým subjektům při budování.

Izrael rozsudek odmítá

"Podřídíme se jen rozhodnutím našeho nejvyššího soudu, a ne tomu v Haagu," rozhodně odmítl možný ústupek v kauze plot izraelský ministr spravedlnosti Joseph (Tommy) Lapid.

Zdůvodnil to tím, že soudci byli převážně ze zemí Evropské unie - tj. států, které "židovský stát příliš nepodporují".

Naopak Palestinci rozhodnutí přivítali. "Je to vítězství mezinárodního práva a políček do tváře izraelské vládě," reagoval v Rámalláhu poradce palestinského vůdce Arafata Nabíl Abú Rudajna.

ICJ se věcí zabýval z popudu Valného shromáždění OSN (VS), neexistují však právní páky k realizaci jeho názoru.

Uspějí Palestinci?

Dosud bylo postaveno asi 200 kilometrů bariéry, vesměs v hustě obydlených lokalitách. Člen palestinské delegace v Haagu Michael Tarazi dnes v telefonickém rozhovoru pro Právo odmítl, že kvůli izraelskému postoji nepřinese verdikt žádnou praktickou změnu.

"Je to rozhodnutí OSN, tedy světového společenství, co více k tomu tedy ještě může řečeno?" prohlásil. "Nakolik se verdikt naplní, nezáleží jen na Izraeli, ale i na dalších státech."

Jeho slova korespondují s názorem izraelských analytiků, podle nichž se nyní bude palestinská vláda snažit kauzu protlačit do RB, jejíž verdikty jsou závazné pro všechny členy OSN.

Izrael však v obdobných případech v Radě spoléhá na veto Spojených států.