Třináctileté Marie-Ascension Kirombové se v jihobelgickém Ciney loni na sklonku června zeptal přátelsky působící starší řidič, zda jede správně ke kostelu.

Dívka ztratila veškerou opatrnost a nastoupila do vozu, aby mu ukázala cestu. Za volantem seděl Fourniret. Když ji pak začal spoutávat, zeptala se chvějícím se hlasem: "Vy patříte k Dutrouxově bandě?" "Ne, ale jsem mnohem horší," zněla chladná odpověď.

Ta dívku psychicky trvale traumatizovala natolik, že dodnes nevyjde na ulici bez doprovodu. Marie-Ascension ale nakonec měla obrovské štěstí - Fourniret špatně přibouchl dveře auta a dívce se podařilo z vozu uprchnout. Právě ona pak přivedla policii na Fourniretovu stopu.

Hluboký hrob

Fourniretovo řádění provázely i další momenty jak ze scénářů detektivek. Když tento bývalý lesník na zámku Sautou v Belgii zavraždil první oběti a kopal pro ně na zahradě hroby, přišel ho navštívit soused ze statku přibližně kilometr odtud.

Na otázku, co to kope, pedofil návštěvu odbyl slovy: "To je pro kabel pro telefonní vedení." Soused to vzal za bernou minci... "Kopejte hlouběji!"

Když pak Fourniret k těmto hrobům v sobotu poslal policii a ta na místě nic nenašla, odsekl vztekle: "Musíte kopat hlouběji. To myslíte, že jsou hned po povrchem?"

Zlatý poklad

Pedofil koupil zámek s 15 ha podzemků v roce 1988 za dva milióny franků po propuštění z francouzského vězení, kde byl za znásilnění.

Za mřížemi se seznámil s pokladníkem francouzské teroristické organizace Action Directe, který si "přivydělával" jako drogový dealer. Ten mu prozradil, kde se skrývá kořist z několika loupeží v bankách. Jen co se Fourniret dostal na svobodu, zabil pokladníkovu ženu a zmocnil se lupu.

Belgická policie objevila o víkendu část pokladu - zlaté mince v hodnotě 25 tisíc eur (asi 800 tisíc korun).