Jednašedesátiletý politik, o jehož možných prezidentských ambicích se již v USA nejednou hovořilo, učinil dosud nejzřetelnější krok na cestě k souboji o Bílý dům.

"S velkou radostí mohu oznámit, že hodlám aktivně zkoumat možnost ucházet se o (post) prezidenta Spojených států," napsal ve středu mladší bratr dalšího z bývalých šéfů Bílého domu George Bushe mladšího. Tento krok prý vyplynul z debaty o budoucnosti USA, na níž došlo během rodinné večeře s dalšími členy klanu Bushů na Den díkůvzdání.

Než ale v příštím roce oznámí své definitivní rozhodnutí, chce nejprve začít shánět podporu pro případnou kampaň. Zda bude kandidovat, záleží na tom, jak úspěšný bude nábor příznivců a finančních zdrojů. Na tom chce Jeb Bush pracovat od ledna.

Bush je jedním z více než desítky potenciálních republikánských kandidátů, kteří mohou usilovat o to, aby se Bílý dům po osmi letech vlády Baracka Obamy vrátil do rukou konzervativní strany. Dosud posledním republikánským prezidentem byl do roku 2009 právě jeho bratr George.