Zeman se setkal se svým kazašským protějškem Nursultanem Nazarbajevem. Po jednání s ním označil Kazachstám za stát prvořadého a dlouhodobého zájmu. Podle prezidenta udělala země od jeho poslední návštěvy v roce 1999 neuvěřitelný pokrok.

„Je to země hospodářského zázraku,” konstatoval Zeman a vyjádřil přesvědčení, že stepní středoasijský stát mimořádně bohatý na suroviny se v budoucnu stane ještě významnějším ekonomickým hráčem.

Americké pivo je špinavá voda

Zeman mluvil v pondělí také na podnikatelském semináři o vzájemné ekonomické spolupráci. Český prezident na něm vyzdvihl zejména české pivovary.

"Nezapomeňte, že české pivo je nejlepší. Žádná americká konkurence nabízející nějakou špinavou vodu nám nemůže konkurovat, stejně jako německé pivovary," řekl Zeman rusky podnikatelům, za což sklidil potlesk.

Úspěšné české firmy

České firmy v Kazachstánu v pondělí podepsaly dohody za asi 450 miliónů dolarů (téměř deset miliard korun). Týkají se dodávek technologií a technologických celků v oblasti zemědělství, důlních zařízení, ale také dodávek zbraní. Za Svaz průmyslu a obchodu to uvedl jeho mluvčí Milan Mostýn. Ve většině případů se jednalo o memoranda předpokládající další jednání o spolupráci.