„Nechápu, jak mohl náš prezident pozvat na oslavy sametové revoluce tohoto vraha. Vždyť je to fašista, který vraždí vlastní lidi,“ řekl Novinkám demonstrant Ondrej.

„Vraždění na Ukrajině je výsledkem politiky Ameriky a Evropské unie. Nesouhlasím, aby představitel nelegální moci v Kyjevě byl přijímán se všemi poctami na Slovensku,“ řekl rozhořčeně další z přihlížejících. „Nepodporuji separatisty, ale chci, aby se konflikty přestali řešit zbraněmi,“ dodal opodál stojící mladík.

Protestující drželi v rukou transparenty, které označovali Porošenka za vraha a nežádoucí osobu. Měli v rukou vlajky nikým neuznaného Novoruska i vlajky Ruské federace. Jeden z transparentů hlásal: Česko a Slovensko s tebou, Novorusko. Když se redaktor Novinek zeptal protestujícího, ve jménu koho za Česko vystupuje, dostalo se mu odpovědi, že s českými médii se nebaví.

Ukrajinského prezidenta vítali v Bratislavě příznivci i odpůrci.

Ukrajinského prezidenta vítali v Bratislavě příznivci i odpůrci.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Na náměstí před Prezidentským palácem se objevili i příznivci Porošenka. „Chtěli jsme pozdravit našeho prezidenta,“ říkal jeden z nich. „Na našem území jsou cizí vojska a Porošenko se snaží situaci vyřešit. Doufám, že se mu to povede a nebudou další oběti,“ dodal.

Porošenko jednal v Bratislavě se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou. Ukrajinský prezident poděkoval Slovákům především za reverzní tok plynu.

„Před 25 lety jste si vybrali svobodu. Ukrajina nyní bojuje o svou svobodu a nezávislost. My se k ní dostáváme za velmi vysokou cenu, ale jsem přesvědčen, že zvítězíme“ uvedl Porošenko na tiskové konferenci.

„Slovenská republika trvá na dodržování suverenity, územní integrita a nezávislost Ukrajiny. Nikdo jiný, pouze občané Ukrajiny mají právo rozhodovat o vlastní cestě,“ uvedl Kiska.