Hlavní obsah

ESA vsadila na jednu kartu, modul začal odebírat vzorky pod povrchem komety

Aktualizováno

Evropská kosmická agentura (ESA) se pod časovým tlakem rozhodla v pátek riskovat a spustila u modulu Philae program, který umožňuje získat materiál z hloubky komety Čurjumov-Gerasimenko. Modul je ve stínu, takže ho sluneční baterie nezásobují energií, a ta mu dochází. S mateřskou sondou Rosetta se zřejmě naposled spojí v pátek večer.

Foto: ESA

Kometa ze 40 metrů

Článek

„Vrtání bylo spuštěno dnes, zda získáme vzorek a podaří se ho v peci analyzovat, budeme vědět večer,“ řekl BBC Stephan Ulamec, který má na starosti činnost přistávacího modulu a dodal: „Bylo by to skvělé, ale není to jisté, možná se baterie vybije ještě před tím, než jej znovu kontaktujeme.“

Vrt by měl být hluboký 25 cm. O vzorek ledu vědci velmi stojí, protože chtějí zjistit, zda je složení roztoku vody na kometě podobné jako na Zemi. Bojí se však, že test isotopů je energeticky příliš náročný.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ulamec dodal, že chce sondu ještě zachránit. „Plánujeme trochu natočit přistávací modul z pozice, ve které je teď, kdy je jen jeden panel je na slunci, že tam budeme mít větší panel, což by mohlo zvýšit šanci, že by se později modul mohl zase probudit a začít s námi mluvit.

Podle Moniky Gradyové, která pracovala na minilaboratoři, vědci doufají, že modulem by mohlo pohnout samo vrtání: „Doufáme, že může pohnout přistávacím modulem, ale my nevíme, jak moc jim pohne, a zda ho to dostane ven, aby získal více slunečního záření.“

Foto: ESA

První panoramatický záběr komety

 ESA před koncem mise riskuje

ESA už dopoledne avizovala, že je připravena spustit program vrtání. Šéf programu misí Paolo Ferri podle BBC naznačil, že se plánuje spustit odběr vzorků pod povrchem: „Jsme superšťastní už z toho, co jsme dosud udělali. Nemohu říci přesně, kolik toho přistávací modul dosáhl, ale blíží se to stu procentům.“

Vrtání je ale rizikové, protože krouticí moment může destabilizovat modul, který se při přistání nezachytil pevně k povrchu a jedna jeho noha visí ve vzduchu.

I když se zatím ani přesně neví, kde přesně se sonda na kometě nachází, Ferri přesto odmítl se vzdát naděje, že se podaří vyřešit situaci se zásobováním energií: „Jsem si jist, že naši kolegové v přistávacím řídícím středisku přijdou s tvůrčími způsoby, jak získat energii.“

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám