"V úterý představitelé pětadvacítky formálně odsouhlasí Barrosovo jmenování," řekl včera Ahern s tím, že je velmi rád, že Barroso získal pro svou kandidaturu "drtivou podporu".

Způsobilost Barrosa pro tuto funkci včera zpochybnila socialistická frakce v Evropském parlamentu. Naproti tomu konzervativci z Evropské lidové strany (EPP) jeho kandidaturu uvítali.

"Včera večer jsem s José Manuelem mluvil a řekl jsem mu, že lídři EU si přejí, aby přijal jmenování," dodal Ahern. Barroso se zatím odmítl k případnému jmenování vyjádřit. Portugalský list Espresso již nicméně napsal, že ve funkci premiéra by ho nahradil starosta Lisabonu Pedro Santanta Lopes.

Pokud bude v úterý Barroso skutečně jmenován, ujme se své nové funkce 31. října. Jeho jmenování musí však být ještě schváleno nově zvoleným Evropským parlamentem.

Na seznamu kandidátů na šéfa EK se v posledních týdnech střídala samá zvučná jména. Ani na jednom se ale Unie nebyla schopna dohodnout.

Na nedávném summitu EU prosazovaly Francie s Německem belgického premiéra Guy Verhofstadta. Británie však návrh odmítla kvůli Verhofstadtově vizi federalistické EU.

Paříž a Berlín poté nesouhlasily s nynějším komisařem pro vnější záležitosti Britem Chrisem Pattenem.