17. února do Bagdádu přijelo konvojem vypraveným z Londýna 75 lidí, v jejichž čele stál americký válečný veterán Ken Nichols O'Keefe. Později se přidala další stovka lidí.

Na internetové stránce humanshields.org (Lidské štíty) lze dodnes najít motiv akce: zabránit vlastními těly válce. "Nejsilnější zemi světa by v jejích imperialistických plánech zastavilo zabití tisíců západních cizinců její válkou hnanou touhou po ropě," hlásali mírotvorci.

Po třech týdnech už ale mají jiný cíl: monitorovat válku. "Nemáme tu tisíc lidí, máme jich jen stovky. Takže se jedná spíš o ochranu humanitárních míst než o zastavení války," řekl v Bagdádu BBC aktivista Gordon Sloan. Jeho kolega Christiaan Briggs ke změně plánu dodal: "Od počátku jsem říkal, že jsem připraven zemřít. Ale to platilo, když jsem si myslel, že můžu něco změnit."

Slouží aktivisté více Saddámovi než míru?

Na adresu Britů, kteří už nechtějí být lidskými štíty a raději přes Jordánsko odjeli domů, ale Briggs uvedl, že vždy plánovali Irák opustit ještě před počátkem války. K jejich rozhodnutí nepřispěl jen strach, ale také frustrace z bagdádského režimu: irácké úřady totiž příliš nedbaly, co si aktivisté přejí "chránit" vlastními těly - tedy např. nemocnice - a rozmísťovaly je po Bagdádu podle svých vlastních potřeb.