"Podle svědků to byl velmi silný výbuch, ale nemáme k dispozici konkrétní informace o jeho druhu nebo terči," řekl zpravodaj televizní stanice al-Džazíra.

Mluvčí mezinárodních jednotek, polský podplukovník Robert Strzelecki, informoval, že všechny oběti jsou zřejmě z řad civilistů.  Výbuch napáchal materiální škody a poničil desítky automobilů.

Odhady obětí se nejprve lišily, některé zdroje hovořily o sedmnácti, poté o 32 obětech na životech. Počty mrtvých se postupně zvyšovaly, nyní jich je asi čtyřicet. "Odhady počtu zabitých iráckých civilistů přesáhly číslo 40", uvádí se v armádním komuniké.

Výbuch je součástí vlny násilí a teroristických akcí, která se zvedla několik dní před formálním předáním moci irácké prozatímní vládě.

Pár hodin před výbuchem odvysílala arabská televize al-Džazíra videozáznam, na němž aktivisté ze skupiny abú Músy Zarkávího pohrozili, že podřežou tři unesené Turky. Podmínkou je stažení firem z Iráku do 72 hodin.

Bagdádem otřásla exploze

Také v Bagdádu vybuchla v neděli ráno bomba. Z budovy Zelená zóna na břehu řeky Tigridu, kde sídlí velení koalice, stoupá kouř. Zatím není znám počte obětí, ani se neví, zda exploze způsobila materiální škody.

Iráčtí povstalci pravidelně komplex ostřelují granáty, přičemž obvykle způsobí pouze nevýznamné škody. Očekává se však, že s nadcházejícím předáním moci se útoky vystupňují.