Podle agentury AP odstartoval skandál místní novinář, který získal DVD s videozáznamem, na kterém ostraha tábora mučí žadatele o azyl.

Policie potom zveřejnila fotografii, na které leží na zemi spoutaný žadatel o azyl. U uprchlíka jsou dva pracovníci ostrahy tábora, přičemž jeden mu stojí na krku. Oba přitom viditelně pózují pro fotografa. Snímek pochází z fotoaparátu pracovníka ostrahy.

Chlapec u plotu azylového tábora v Burbachu

Chlapec u plotu azylového tábora v Burbachu

FOTO: Wolfgang Rattay, Reuters

„Ta fotografie by mohla připomínat Guantánamo,“ uvedl pro server BBC jeden z policistů, který německý azylový tábor přirovnal k nechvalně známé americké věznici na základně Guantánamo, na které docházelo k mučení vězňů. „Oba strážci se na ní usmívají,“ dodal policista.

Police prověřuje xenofobní motivy

Policie uvedla, že si na poměry v táboře stěžovali i další lidé. Týrali je prý zaměstnanci soukromé bezpečnostní služby. Tito pracovníci již údajně byli odvoláni a nahrazeni ostrahou z jiné společnosti.

Detektivové nyní prověřují případné xenofobní motivy incidentů.

Německá vláda v souvislosti s případem zavedla sedmibodový plán na zlepšení fungování azylových center v Německu. Nově budou muset pracovníci azylových táborů podstoupit například psychologické testy.