Cena za litrovou sklenici, takzvaný máz, v některých pivních stanech poprvé překročila hranici deseti eur (275 korun).

Pivo na Oktoberfestu proti loňsku zdražilo průměrně o 2,6 procenta a v sedmi velkokapacitních stanech stojí už více než deset eur. Cena mázu piva se na Oktoberfestu pohybuje mezi 9,70 a 10,10 eury (267 a 278 korunami).

Během dvou týdnů přiláká největší pivní slavnost na světě do bavorské metropole na šest miliónů návštěvníků.

Oktoberfest tradičně začal naražením prvního sudu v obřím festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů. Postaral se o to mnichovský primátor Dieter Reiter, pro kterého to byla po letošním zvolení do čela města premiéra v čestné funkci "prvního narážeče". S nesnadným úkolem zarazit pípu dřevěnou palicí do sudu se vyrovnal bez potíží, stačily mu čtyři údery.

Nový starosta Mnichova Reiter slavnostně naráží první sud

Nový starosta Mnichova Reiter slavnostně naráží první sud

FOTO: Lukas Barth, Reuters

Slavnostní příchod v bavorských krojích - ženy v dirndlech a muži v kožených kalhotech - nenarušil ani déšť, který se před polednem přehnal přes bavorskou metropoli. Mezi čestnými hosty nechyběl ani bavorský premiér Horst Seehofer, který také podle tradice jako první ochutnal festivalové pivo.

Po sborovém zvolání "O'zapft is!" a prvním letošním zpěvu tradiční písně Ein Prosit (Na zdraví) se roztočily pípy ve 14 velkokapacitních a 21 menších pivních stanech a daly se do pohybu kolotoče, horské dráhy a další atrakce na festivalové louce.

Z někdejších královských oslav se stal velký byznys

Počátek pivních slavností spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem.

Číšník na Oktoberfestu v Mnichově roznáší pečená kuřata.

Číšník na Oktoberfestu v Mnichově roznáší pečená kuřata.

FOTO: Lukas Barth, Reuters

Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

Samotný festival se ale postupně proměnil v obří komerční podnik, kde v současnosti hosté utratí stovky miliónů eur. Očekává se, že letos stejně jako v předchozích letech návštěvníci na Tereziánské louce vypijí téměř sedm miliónů litrů piva.