"Írán nás nedávno upozornil, že majitel soukromé íránské firmy už 28. ledna během rozhovoru o centrifugách P-2 s inspektory MAAE dotyčné magnety ze zahraničí zmínil," uvedl v prohlášení zástupce šéfa agentury Pierre Goldschmidt. "Inspektoři však tyto výroky nezaznamenali," dodal s tím, že Írán nicméně dovoz těchto komponentů nezmínil ve své písemné, již si k jeho nukleárním provozům MAAE vyžádala.

MAAE přiznala chybu až poté, co jí íránské delegace dodala zvukovou nahrávku dotyčného interview. Ředitel MAAE Muhammad Baradej ale prohlásil že "nejde o vážnou chybu" a že se "nemění nic na faktu, že od Íránu je potřeba větší průhlednost".

Agentura chystala tvrdou kritiku

Nedávný dokument, obviňující Teherán ze špatné spolupráce s mezinárodním jaderným dohledem, je podkladem k probíhajícímu jednání Rady guvernérů MAAE, z nějž by ve Vídni měla vzejít rezoluce týkající se dalšího přístupu k Íránu. Washington se kloní k přenesení problému na úroveň Rady bezpečnosti, jež má možnost uvalit na Írán mezinárodní sankce. Silná evropská trojka Británie - Francie - Německo do Vídně přijela s návrhem, který by svou kritikou íránského přístupu toto řešení přiblížil.

Reakce různých íránských politiků na připravovaný text sahaly od pohrůžek, že Írán odstoupí od dohody o nešíření jaderných zbraní a přestane spolupracovat z MAAE, až po přiznání, že bude muset s agenturou tak jako tak spolupracovat i nadále.

Teherán: MAAE musí dokument přepracovat

Po dnešním výroku MAAE ale zazněl názor, že jakákoliv kritika již není na místě. "Po přiznání této velké chyby by měla být část rezoluce kritizující nespolupráci Íránu odstraněna," řekl ve Vídni íránské agentuře Chabár člen vlivné Rady národní bezpečnosti Hosejn Músavíján.

Írán tvrdí, že jadernou technologii vyvíjí výhradně pro civilní účely. Teprve odhalení exilové opozice před dvěma lety a následné odborné inspekce ale ukázaly, že za zády činitelů MAAE Teherán budoval špičkové tajné provozy s centrifugami k obohacování jaderného paliva, což podle řady specialistů nasvědčuje ambicím v nukleárním zbrojení.

Teherán tato podezření odmítá s tvrzením, že jde o americkou propagandu, a dodává, že žádný jím podepsaný dokument obohacování uranu nezakazuje.