Protest zorganizovala odborová centrála CGF, blízká komunistické straně. Akce byla cíleně zaměřena na regiony, jejichž zastupitelé v pařížském parlamentu přeměnu podporují. V noci z pondělí na úterý se tak na několik hodiny ponořily do tmy ponořily části Bordeaux, Grenoblu, Cahors i dalších měst.

Bez elektřiny se ocitla i budova francouzského svazu podnikatelů MEDEF, soukromý dům jeho šéfa Ernesta-Antiona Seliera, některé prefektury, radnice či kanceláře kritizovaných politiků. Takto postižen byl i předseda jedné politické strany - Svazu pro francouzskou demokracii (UDF) - Francois Bayrou.

Podle informací CGT snížil EdF během 24hodinového protestu produkci o dvanáct procent, což představuje výpadek asi 12 tisíc megawattů.

Poblíž Bordeaux rozhořčení odboráři navíc svařili dveře tamní filiálky EdF, jinde zase "zkonfiskovali" v kancelářích poboček společnosti myši od počítačů. Podobné protesty uspořádali včera ze stejného důvodu odboráři plynárenského koncernu Gas de France (GdF).

"Tak závažné rozhodnutí nelze učinit, jestliže je tak kontroverzní a experti radí zvolit jiné způsoby řešení problémů EdF a GdF", prohlásil šéf CGT Bernard Thibault v rozhovoru pro rozhlas RTL.

Ministr průmyslu Patrick Devedjian ale zdůraznil, že se vláda nenechá protesty oblomit. a prodej třetiny podniku umožní: "Věc je nyní v parlamentu, který reprezentuje národ. A EdF patří národu. Rozhodnutí je na parlamentu."