Účast ve volbách do EP je v Británii tradičně nízká - ostrované je považují za podružné. Letos se ale vládě podařilo účast zvýšit experimentem na severu Anglie, kde bylo zavedeno povinné hlasování poštou.

Možnost vyplnit volební lístky v klidu doma tak mělo skoro 15 ze 40 miliónů britských voličů. To vedlo podle již zveřejněných dat ke zvýšení účasti v těchto oblastech. První odhady hovoří o 35, někde i 40 procentech.

 Tento způsob hlasování na druhou stranu provázela řada nesrovnalostí. Volební lístky dostal například pětiletý chlapec, objevily se dvojí lístky na stejné jméno a policie bude muset řešit řadu stížností na volební podvody.

Irové i o občanství

V sobotu volili do europarlamentu Irové. V této zemi, stejně jako v řadě dalších členských zemích EU, kde jsou šetrní, nebo kde se obávají nízké účasti v eurovolbách, spojily vlády europlebiscit i s volbami do místních rad.

 

 

Také Irsko zveřejní výsledky eurovoleb disciplinovaně podle bruselského pravidla až zítra večer.

Vedle hlasování do EP se tam konaly i volby do místních rad a referendum, jímž chce vláda změnit ústavní zásadu, že každý, kdo se v Irsku narodí, získává automaticky občanství.