V americké televizní stanici ABC Powell tvrdil, že šlo o omyl a ne o úmyslné zkreslení. Vysvětlil, že na zprávě pracovali odborníci, které vláda dosud neznala, a že ministerstvo dostatečně nekontrolovalo přípravu dokumentu. Dodal, že zpráva se opravuje a její nová verze bude brzy zveřejněna.

Mluvčí ministerstva zahraničí USA Richard Boucher upřesnil, že údaje ve zprávě jsou neúplné, někdy nesprávné, a to v důsledku například toho, že nebyl vzat v úvahu celý loňský rok. "Nejednalo se o žádnou záměrnou politickou manipulaci s fakty," zdůraznil mluvčí. 

Zpráva z 29. dubna především vyzdvihovala, že počet atentátů ve světě byl v roce 2003 nejnižší od roku 1969. Tato informace byla podle amerických komentátorů pozorovatelů pro vládu zvlášť vítaná v době, kdy se zhoršovala bezpečnostní situace v Iráku a kdy vypukl skandál s mučením iráckých vězňů americkými vojáky. 

Američtí vládní představitelé ji použili jako důkaz, že válka vedená od 11. září 2001 Spojenými státy proti světovému terorismu postupuje úspěšně. Zdůrazňovala, že Irák se stal hlavní frontou války proti terorismu a že mezinárodní teroristická síť al-Kajdá je sice oslabena, ale stále připravena udeřit.