"Byl jsem proti tomu, aby se od nás oddělila a bez doprovodu v této oblasti pokračovala na vlastní pěst, a dokonce jsme se kvůli tomu pohádali. Rozhodla se ale navštívit své přátele v Ingušsku nebo v Čečensku a odjela tam," vysvětlil Rozumek s tím, že on sám se ještě s jednou kolegyní vrátil do ČR.

Na Jevíkovou čekali její známí na hranici mezi Severní Osetií a Ingušskem, ale nedočkali se jí. Namísto toho pak v ingušské Nazrani obdrželi 1. června textovou zprávu, v níž psala, že ji někdo "vláčel po poli". "Vypadá to, že byla nejspíš unesena, a to ještě dříve, než vjela do Ingušska nebo Čečenska," řekl Rozumek.

"Miriam je občanka SR, a tak jsme požádali slovenskou ambasádu v Moskvě, aby iniciovala u ruských úřadů pátrání," řekl šéf OPU, který podobnou žádost o pomoc adresoval i nevládním organizacím v Ingušsku.

Únosy nejsou ničím výjimečným

Svobodná studentka Univerzity Karlovy Jevíková příležitostně pracuje pro OPU jako tlumočnice a sociální pracovnice v uprchlických táborech v Česku. Pochází z východního Slovenska, trvale však žije v Praze.

Kavkazský region je oblastí četných únosů za výkupné, jimž jsou vystaveni zejména zahraniční humanitární pracovníci pečující o čečenské uprchlíky. Únosy mívají na svědomí různé nezákonné ozbrojené skupiny, prosakují ale i indicie, že se na nich podílejí ruské tajné služby s cílem odradit cizince od poukazování na čečenský problém. Naposledy se o této stopě hovořilo v případě nizozemského pracovníka Lékařů bez hranic Arjana Erkela, který byl v dubnu osvobozen po 20 měsících v zajetí.