Mluvčí EK Gilles Gantelet konstatoval, že podle dostupných informací došlo v neděli v Temelínu k závadě, jaká se občas přihodí. Experti by si měli situaci ověřit přímo na místě ještě dnes odpoledne.

"Jde o striktní uplatnění pravidel Euroatomu o jaderné bezpečnosti, které zaručují bezpečnost všem, tedy nejen na základě dvoustranných smluv, ale i při chybějících dohodách," vysvětlil.

Pozdní informace?

Předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová o misi neví a považuje ji za nadbytečnou. Zopakovala, že závada nikoho neohrozila a považuje reakce Německa a Rakouska za přemrštěné.

Odmítla zároveň, že by česká strana informovala sousední země pozdě. Podle dohody z Melku měli Češi na informování Rakouska a Německa 78 hodin, učinili tak za 24 hodin.

"Na podobné banální události, které se stávají ve všech jaderných elektrárnách po celém světě, se žádné mezinárodní informační povinnosti, kromě nadstandardní dohody z Melku, nevztahují a tím pádem jsme je nemohli porušit," reagovala v rozhovoru s Právem předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová.

Poznamenala, že v žádném případě nešlo o únik do životního prostředí a kontaminovaná voda byla bezpečně zachycena do zařízení, které je k tomuto účelu konstruováno.

Hrozby protesty

Za jižními hranicemi České republiky to však přes prohlášení SÚJB řádně vřelo. "Kdyby se radioaktivita dostala ven, už bychom byli zasaženi. Postiženi by byli milióny lidí," uvedl v prohlášení rakouské iniciativy Stop Temelín její šéf Josef Neumüller.

Podle něj se nyní ukázalo, že je elektrárna pro okolí velmi nebezpečná. Rakouští aktivisté v této souvislosti svolali na úterní 17 hodinu protestní akci v hornorakouském Linci.

"Chceme protestovat proti ignoranci a proti podcenění události na Temelíně," konstatovala předsedkyně Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Mathilde Halla.

Nedělní incident

Tři kubické metry radioaktivní vody unikly v neděli z primárního okruhu druhého bloku jaderné elektrárny Temelín. Reaktor je od minulého týdne odstaven kvůli výměně vadného transformátoru.

"Praskla centimetr tlustá trubička na měření průtoku čerpadla. Nic se nestalo, voda vytekla do místnosti, kde je čerpadlo. Kanálky v podlaze ji odvedly do kanalizace a speciální jímky," řekl ČTK mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Při poruše nebyl podle něj nikdo ohrožen, a to včetně zaměstnanců.