"Obě strany se dohodly, že budou společně usilovat o zmírnění vojenského napětí a o dosažení míru na Korejském poloostrově," uvádí se v prohlášení vydaném na závěr druhého kola prvního jednání generálů Jižní Koreje a KLDR.

Mezi armádami obou států bude zřízeno přímé telefonní spojení. V pobřežních vodách se zavede jednotná rádiová frekvenci a systém signalizace k usnadnění komunikace na otevřeném moři.

Hojné konflikty mezi jihokorejskými a severokorejskými rybářskými loděmi vznikají na sporné společné námořní hranici u západních břehů poloostrova především při květnovém a červnovém lovu krabů ve Žlutém moři. Od roku 1999 byly při těchto střetech zabity a zraněny desítky lidí.

Na závěr dvoudenní schůzky v jihokorejském letovisku Sorak rovněž slíbili, že ukončí provokativní propagandu v pohraničních oblastech.

Nehovořilo se o severokorejském jaderném programu ani o snížení počtu vojsk na společné hranici Jen několik hodin po uzavření dohody se navíc Soul a Pchjongjang navzájem obvinily z nových průniků plavidel přes hranice.

Ekonomické dohody

Byla uzavřena dohoda o otevření dvou silnic - jedné na východě a jedné na západě - protínajících společnou hranici. První vozy manifestačně projely přes hranici už v pátek Silnice mají být zprovozněny do října. Tehdy by se měl zahájit zkušební provoz také na dvou železničních tratích, které vedou podél silnic.

V rámci dohody by oba státy měly ustavit do konce června agenturu, která bude řídit společný průmyslový park na území KLDR v blízkosti hranic. Jižní Korea zároveň přislíbila, že bude podnikům v této průmyslové zóně dodávat elektřinu.

Jihokorejští představitelé dali souhlas pro dodávku 400 000 tun rýže pro hladovějící KLDR v tomto roce.