Benetta Buell-Wilsonová (49), která po několikanásobném převrácení exploreru ochrnula od pasu dolů, získala nejprve v úterý na odškodném od Forda 122,6 miliónu USD. Ve čtvrtek po šesti týdnech procesu jí pak porota přiřkla dalších 246 miliónů na sankční platbě.

Celkové odškodné je jedno z největších, jakým byla automobilka v USA potrestána. Pro Ford je to také první prohra po 11 vítězstvích v podobných případech, kdy se v nehodě převrátil jeden z nejprodávanějších amerických automobilů oblíbené sportovně užitkové kategorie SUV.

Ford se hodlá odvolat

Ford oznámil, že se odvolá, a potvrdil, že nehodlá slevit ze svého stanoviska, podle něhož jsou explorery bezpečnými vozy. Buell-Wilsonová nabízela firmě snížit požadavek na odškodné o 100 miliónů, pokud Ford napraví údajnou vadu na designu vozidla a odstraní tím příčinu nestability a nehod.

Ford trvá na tom, že explorery jsou bezpečné, což prokázalo všech předchozích 11 soudních případů. Mluvčí Fordu Kathleen Vokesová vyjádřila zklamání nad tím, že soudce nepovolil firmě předložit klíčové důkazy srovnávající explorery s ostatními SUV.

Explorer se začal v USA prodávat v roce 1990. Ford od té doby prodal již pět miliónů těchto vozů. V minulých letech byly explorery zasaženy skandálem kolem praskajících pneumatik amerického výrobce Firestone a Ford měl zčásti kvůli tomu za rok 2001 ztrátu 5,5 miliardy dolarů.