Rozsudek má 40 stran. Podrobně mimo jiné zdůvodňuje, proč bylo usmrcení dívky klasifikováno jako úmyslná vražda a nikoli jako zabití.

Zákonná lhůta pro odvolání u soudu vyšší instance vyprší 22. června.

Převoz do ČR nejasný

Muž byl shledán vinným už letos druhého dubna. Soudce tehdy ale nařídil jeho další psychologické vyšetření. [celá zpráva]

Konečná výše trestu tak padla až dnes. Neznamená to však, že by mladík musel nutně strávit za mřížemi zbytek svého života. Nejdelší odpykaný trest v zemi nepřesáhl zatím 25 let. Bude-li muž propuštěn dříve, čeká ho vyhoštění ze Švédska.

Nezodpovězena zatím zůstává i otázka, zda si pachatel bude případně moci odpykat svůj trest v České republice. O věci rozhoduje kriminální služba a ne soud.

Velikonoční vražda

Patrik D. vloni v době před Velikonocemi při sexuálně motivovaném trestném činu Šárku H. uškrtil. Na jejím těle navíc ponechal talisman, který dostala od přítele a jenž měl pro ni velký význam. Šlo tak o jasný vzkaz snoubenci.

Po svém činu utekl ze Švédka. Byl nakonec zadržen během "černé" jízdy tramvají v nizozemském Haagu. Kvůli tomu, že odmítl na místě zaplatit pokutu, jej revizor předal mužům zákona.

Do konfliktu s právem se přitom Patrik D. dostal už několik dní před tím v Dánsku, kde byl přistižen při drobné krádeži. V té době ale na něj ještě nebyl vydán mezinárodní zatykač, policie ho proto po sepsání protokolu propustila.

Nikdy se nepřiznal

K vraždě krajanky se muž nikdy nepřiznal. Na druhou stranu ale nevyjádřil nad její smrtí ani žádnou viditelnou lítost.

Při vyšetřování o svém citu k Šárce H. vytrvale odmítal mluvit. Až přímo před soudem pod tíhou důkazů, kromě jiného elektronické pošty, připustil, že byl do oběti zamilován.