Už v září klimatický panel při OSN upozornil na to, že hodnoty CO2 „jsou za posledních nejméně 800 000 let bezprecedentní“, přičemž v květnu byla překonána symbolická hranice 400 částic na milión (400 ppm). Průměrná hodnota za loňský rok byla 393,1 ppm.

Takový výsledek ukazuje však jen zčásti na objem emisí CO2, jelikož plyn pohlcují oceány. Podle klimatologa Pierse Forstera z univerzity v britském Leedsu ale oceán tuto schopnost nebude mít pořád.

ČTĚTE TAKÉ: Tichý oceán se ohřívá patnáctkrát rychleji než kdykoliv dříve

„Skleníkové plyny ohřívají klima každoročně víc a víc. V minulé dekádě oceány toto teplo navíc pohlcovaly, takže se povrch oteploval jen mírně. Neočekávejte ale, že tohle potrvá, to teplo navíc se nakonec objeví a dostihne nás. Takže očekávejte výrazné oteplení povrchu v příštích desetiletích,“ řekl listu Guardian Foster.

Skleníkové plyny v čele s oxidem uhličitým (CO2) jsou hlavní příčinou oteplování světového klimatu. CO2, který je odbouratelný v rostlinách, sám o sobě není jedovatý, jeho nebezpečnost ale spočívá v působení na životní prostředí při vysokých koncentracích v atmosféře. Vytváří radiační clonu, která způsobuje zvyšování teploty země. Obecně se tedy tento plyn zařazuje do skupiny látek vytvářejících známý skleníkový efekt.