"Cesta, jakou úřady zvolily, je absolutně nekorektní," řekl v úterý ve zdůvodnění svého rozhodnutí soudce Justice Collins. Vláda Slovákovi prý nedala dost času na to, aby své záležitosti přizpůsobil novým okolnostem.

"Pochopitelně jsme tím zklamáni," reagoval pro ČTK mluvčí ministerstva vnitra. "Budeme energicky hájit své stanovisko," doplnil s tím, že všichni dotčení byli informováni více než měsíc před stanoveným datem.

Humanitární organizace tvrdí, že lhůta byla příliš krátká. Právní zástupce romského uprchlíka ze Slovenska (identifikovaného jako H.) to označil za "Hlavu 22" - neboť do 1. května se jeho klient o práci ucházet nesměl a 1. května měl být vystěhován a zbaven všech výhod.

H., který je kvalifikovaným zedníkem, v žádosti o azyl v Británii už před časem neuspěl. Žije tam ale více než šest let a domáhá se na základě lidských práv svých dětí, aby rodina směla zůstat. Jeho potomci se na ostrovech údajně narodili a jsou zde vychováni.

Rozhodnutí soudu se vztahuje na všechny občany nových států EU, tj. rovněž na české občany, kteří v uplynulých měsících, letech žádali v zemi z nejrůznějších důvodů o azyl.