Nyní se jedná, jak dívky z Íránu vycestují. Podle zpráv tamních médií již za oběma do Teheránu směřuje matka, jež si je osobně vyzvedne.

Útěk v ulicích

Vše začalo před 2 lety v Belgii rozvodem rodičů. Soud tehdy svěřil dívky do péče matky: lotyšské lékařce Zarah (36). Vloni v srpnu se však tatínek Šaháb, rovněž lékař, nabídl, že dcery vezme na prázdniny do Řecka. Zarah sice exmanželovi nedůvěřovala, natěšená děvčata ji nakonec přemluvila.

Výlet se ale nekonal. Dívky skončily v Teheránu, kde je následně tři měsíce ostražitě hlídala babička, otcova matka. Holčičky nemohl vidět dokonce ani jejich strýc, Zarahin bratr. Situaci nezměnil ani mezinárodní zatykač na únosce, ani diplomatické intervence u íránských úřadů.

Vše rozhodly samy dívky. Využily chvilky nepozornosti a utekly. "Mami, konečně jsme pryč," telefonovala vzápětí Jasmin mamince. Ta ji prosila, aby byla v následujících minutách opatrná a stále držela sestru za ruku. Na belgickou ambasádu je dovezl taxikář. Odtud sestry zavolaly mámě znovu s tím, že se "brzy vrátí". Jasmin svým útěkem těsně unikla sňatku.

Následovalo několikaměsíční jednání diplomatů.