Podle průzkumů podporuje členství v Unii tři čtvrtiny Slováků. "Je to neuvěřitelné, že Slovensko společně se sousedy vstupuje do Unie. Když nám vládl Mečiar nevěřil jsem, že se to někdy povede," řekl Právu Michal Klučár z Bratislavy.

"Pro moji generaci to už tak moc neznamená. Mám ale radost kvůli dětem a vnoučkům. Určitě je pro ně lepší, že budeme součástí Evropy," dodal důchodce Karol Lehuta.

"Nemám z toho dobrý pocit. Ceny půjdou opět nahoru a platy nám nezvyšují. Jsme pro Evropu zajímaví jen kvůli levné pracovní síle," domnívá se naopak Mária Rajecká. "Mám radost, obávám se však bruselské byrokracie. Léta nás dirigovali z Moskvy a teď nám budou vše předepisovat všechno z Bruselu. Ale snad nám bude lépe," Vladimír Cabánik.

Oslavy za necelých sedm miliónů

"Evropo, vítej na Slovensku. Slovensko, vítej v Evropě," přivítal tuto událost vicepremiér pro integraci Pál Csáky. Slavností se zúčastnil i velvyslanec EU v SR Eric van der Linden a velvyslanci členských a přistupujících států.

Hlavní město Slovenska přivítá vstup do Unie koncerty a eurodiskotékami v centru města. Vláda vyčlenila na oslavy 6,6 miliónů korun, i když vicepremiér Csáky původně žádal 14 miliónů.

V historické budově Slovenského národního divadla proběhne slavnostní večer pro 500 pozvaných hostí, kde s projevem vystoupí 21 osobností slovenského kulturního a politického života. Jejich jména organizátoři zatím tají. V sobotu budou oslavy pokračovat a vyvrcholí večer velkým ohňostrojem.

Oslavy se budou konat také v dalších městech především v Banské Bystrici a v Košicích.