"Čechům je od včerejška jasné: lidem přímo zvolený prezident vůbec neznamená více demokracie. Miloš Zeman chodí po Pražském hradě, jakoby mu posadili na hlavu svatováclavskou korunu, ústavní zvyklosti označuje za 'idiotské' a neprojevuje žádnou zdrženlivost, která se od hlavy státu očekává," komentuje počínání prezidenta lokální deník Mittelbayerische Zeitung v článku s titulkem Král Miloš I.

Tvrdý je ale i rakouský list Die Presse v článku nazvaném Miloš Zeman: Prezident v opojení moci: „Český prezident Miloš Zeman chce udržet jím vlastnoručně vybrané a jeho přáteli vybavené vládní družstvo v úřadě i proti vůli parlamentu."

"To, že jsou prezidentem Milošem Zemanem instalovaní 'experti' okolo premiéra Jiřího Rusnoka v pražském parlamentu všechno jiné jen ne oblíbení, ale hlavu státu netrápí. Stejně jako skutečnost, že by pravice, která narazila kvůli bizarnímu skandálu plnému sexu, lží a špiclování, mohla složit nový kabinet, kdyby ji někdo nechal," poznamenává komentátor a jedním dechem dodává, že Zeman ji nenechá.

"Místo toho se mu líbí v roli vulgárně populistického Martina Luthera, který je připraven pro své přesvědčení i krvácet," soudí vídeňský list, podle něhož Zemanovo středeční ujištění, že druhý pokus o sestavení vlády nedá, i kdyby ho lámali v kole, zní stejně jako reformátorův slavný výrok: "Tady jsem a nemohu jinak."

"Aplaus od komunistů je tím prakticky zaručen," dodává Die Presse a upozorňuje na překvapivou podporu KSČM kabinetu. "Když se komunisté prohlašují za zapálené fanoušky vlády odborníků, existují pro to jen dvě vysvětlení. Buď nechápou, že skuteční technokraté nemají nic společného s jakoukoli – i tmavě rudou – politickou barvou, nebo tito údajní experti nejsou tak nestraničtí, jak by měli být.“

Předčasné volby jako vzpoura proti Zemanovi

BBC uvedla, že Zemana obviňovali z uzurpování moci, když udělal svého ekonomického poradce premiérem a sestavil tzv. „vládu expertů“. Zmiňuje, že Zeman může oddalovat jmenování nového premiéra až do řádných voleb v příštím roce. Dodává, že parlament má ale možnost se sám rozpustit. Připomněla, že strana TOP 09 už vyzvala k rozpuštění parlamentu, a že šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka mluvil o volbách v říjnu.

Německá DPA ještě před rozhodnutím Poslanecké sněmovny napsala, že skutečnost, že Rusnok zřejmě hlasování o důvěře ve středu večer prohraje, neznamená pro Zemana vůbec nic. ”Boj o moc mezi parlamentem a prezidentem se stupňuje,“ konstatovala německá agentura. Poukázala také na to, že politické strany nedokázaly během měsíce trvající krize najít společnou řeč napříč politickým spektrem, aby dokázaly prezidentovi čelit.

Agentury AFP a Reuters připomněly, že Rusnokův kabinet ještě před hlasováním zahájil výměny ve vedení státních podniků, například v Českých drahách, ale i na vysokých postech v některých ministerstvech.

Nad ekonomikou se stahují mračna

Reuters rovněž zaznamenal, že trhy na politickou patovou situaci v České republice zatím nijak výrazně nereagovaly, protože země drží své deficity pod kontrolou a navzdory recesi plní úkoly, které si stanovila. Dluh je poloviční, než činí průměr EU.

Nicméně kvůli krizi se stahují mraky nad výhledem pro rok 2014, během něhož minulá i současná vláda zamýšlely zmírnit úsporná opatření, aby pomohly oživit ekonomiku, která je od roku 2011 v recesi. Podle komentáře listu The New York Times, který napsal Dan Bilefsky, nestabilita ohrožuje zahraniční investory. Ekonomiku mohou podkopat táhnoucí se neshody mezi fiskálně konzervativní pravicí a Rusnokem, který upřednostňuje vyšší daně a větší investice.