Svatba prince s pětatřicetiletou Wisseovou Smithovou, která  pochází z bankovních kruhů, měla původně být pro panovnickou rodinu uzavřením bezchybného svazku, o kterém Nizozemsko sní. Ukázalo se však, že tomu tak není. Wisseová Smithová je známá mezi diplomaty, neboť působí jako ředitelka jedné odbočky nadace George Sorose.

Již v říjnu nizozemská média zjistila, že kromě aféry s ženatým bosenským velvyslancem u OSN Muhammadem Šačirbejem udržovala vztah i s jedním z drogových baronů z 80. let Klaasem Bruinsmou. Wisseová Smithová vztah nejprve popírala, pak připustila, že Bruinsmu několikrát viděla a strávila na jeho jachtě několik nocí, odmítla však, že byla jeho milenkou, jak tvrdili svědkové. Přesto že vláda požádala prince, aby se rozhodl: buď nástupnictví, anebo svatba. Jeho odpověď byla jednoznačná, zároveň se ale vládě omluvil za problémy, které jí způsobil.

Nizozemská královská rodina nemá se sňatky svých dětí příliš štěstí. Již dříve se velmi bouřlivě debatovalo o svatbě následníka trůnu Willema Alexandera s Máximou Zorreguietaovou, protože šlo o dceru ministra v bývalé argentinské vládě vojenské junty.

Obřady začaly ráno občanským sňatkem na radnici, kde snoubence oddal delftský starosta Hein van Oorschot. Následoval církevní obřad ve Starém kostele, na nějž bylo pozváno 1400 hostů. Mezi nimi byl norský prin Harald V. a George Soros.