Nádraží v severokorejském městě Jongčchonu a jeho široké okolí srovnal čtvrteční výbuch se zemí. Prohlásil to mluvčí pobočky Červeného kříže v Pekingu John Sparrow. Škody sahají až do vzdálenosti čtyř kilometrů, upřesnil s poukazem na sdělení humanitárních pracovníků, kteří jsou na místě katastrofy.

Pomoc z celého světa

Humanitární pomoc Severní Koreji poskytne ve výši deseti miliónů jüanů (1,2 miliónu dolarů) Čína. Dodá především stany, potraviny, léky a lékařské vybavení.

Humanitární pomoc v hodnotě miliónu dolarů hodlá severnímu sousedovi poskytnout také Jižní Korea. Jihokorejští činitelé se navíc chtějí v neděli setkat se svými severními protějšky, aby projednali, jakým způsobem by Soul mohl ještě Pchjongjangu pomoci.

Už v pátek schválila Evropská unie pro KLDR pomoc ve výši 240 000 dolarů. Měl by ji tvořit především zdravotnický materiál a provizorní přístřešky, ale také kuchyňské potřeby či tablety na čištění vody.

Rusko příští týden vyšle do Pchjongjangu letadlo, na jehož palubě budou léky, stany, ložní prádlo a oblečení. Náměstek ministra pro mimořádné situace Jurij Bražnikov dodal, že KLDR požádala Moskvu a stavební materiál, ten však bude vyslán později po železnici. "O tom nyní jednají ministři zahraničí Ruska a Severní Koreje," uvedl.

Neštěstí způsobil zkrat

Podle severokorejské agentury KCNA byl příčinou exploze "elektrický zkrat zaviněný nepozorností při posunování vagonů naložených hnojivem dusičnanem amonným". Tato látka je používána také při výrobě výbušnin a jako náplň do raket. Nejmenovaný severokorejský činitel řekl agentuře Nová Čína, že se střetly vagony naložené pohonnými hmotami a chemikáliemi a obsah se vznítil při pádu elektrického vedení.

Představitel severokorejského záchranného týmu Čong Song-kun upřesnil, že "stožár elektrického vedení spadl po kolizi cisterny s ropou se dvěma vagony naloženými hnojivem (dusičnanem amonným) při posunování. Oheň způsobený zkratem zapálil cisternu a chemikálie". KCNA bez dalších podrobností pouze uvedla, že předběžné vyšetřování "ukazuje, že škody jsou velmi vážné". Ocenila nicméně nabídky mezinárodní humanitární pomoci.

Jihokorejská agentura Jonhap sdělila, že na nádraží se v době výbuchu nacházelo 500 lidí. Podle čínských médií na něm zrovna stál vlak plný etnických Číňanů. Pobočka Červeného kříže v Pekingu již vyslala na místo konvoj s nákladem antibiotik, obvazů, prostředků tišících bolesti a dalšího zdravotního materiálu. Zapotřebí budou také stany a další potřeby tohoto druhu, protože zdemolované nádraží bylo uprostřed města a dosah exploze je odhadován na stovky metrů. V okolí se nacházely rezidenční čtvrti, školy i vládní úřadovny a vojenské budovy.

Severní Korea potvrdila neštěstí

Zcela nebo částečně je zničeno na 8200 obydlí. Exploze "těžce poškodila koleje a na místě nehody jsou dva ohromné krátery hluboké osm až deset metrů", napsal z místa katastrofy zpravodaj Nové Číny. Jen málo zahraničních médií má povoleno v KLDR pracovat a v zemi je pohyb cizinců všeobecně přísně střežen.

Mezinárodní společenství je však přesvědčeno, že jde o katastrofu mimořádných rozměrů vzhledem k tomu, že severokorejská vláda je požádala o pomoc. Teprve dnes ale oficiálně oznámila, že se vůbec nějaké neštěstí stalo, ačkoliv to jsou již dva dny. Nemocnice v čínských pohraničních městech jsou připraveny na příliv zraněných, zatím však podle agentury AP žádný nebyl zaznamenán.