Slinn a další vyslanci Evropské unie by podle mluvčí britského ministerstva zahraničí měli v sobotu navštívit místo katastrofy, což umožní rozhodnout, jaká pomoc je potřeba.

Severokorejské úřady požádaly o mezinárodní pomoc. Humanitární organizace OSN dostaly povolení odjet na místo na "hodnotící misi", prohlásila mluvčí Světového programu pro výživu (WFP) Christiane Berthiaumeová v Ženevě. Kromě WFP mají v sobotu do Jongčchonu odcestovat také členové Dětského fondu OSN a dvacet zástupců dalších nevládních organizací.

Exploze podle Červeného kříže (ČK) zcela zničila 1850 budov a 6350 domů silně poškodila.  

Severokorejské úřady v pátek přitom "sdělily, že při výbuchu zahynulo 150 lidí včetně několika školáků...a přes 1000 lidí bylo zraněno". Řekla to v Pchjongjangu oblastní ředitelka irské charitativní organizace Concern Ann O'Mahonyová. Červený kříž uvádí 54 mrtvých a 1249 zraněných. Původní zprávy hovořily o 3000 mrtvých. 

Nejasné příčiny výbuchu

Výbuch vlaku prý způsobila nehoda elektrického vedení a dynamit. Nově to oznámila japonská agentura Kjódó. Podle ní dva vagóny plně naložené třaskavinou nešťastně zavadily o elektrické rozvody. Mohlo však jít o nehodu vlakem se zemním plynem, ropou či palivem pro rakety.

Zdroj tajných služeb dnes agentuře Reuters sdělil, že srážka vlaků byla s největší pravděpodobností nehoda, a nikoli pokus o zavraždění severokorejského vůdce. "Protože k výbuchu došlo dlouho poté, co tudy projížděl Kim, soudíme, že to byla vyloženě nehoda," řekl zdroj. Ten ale také připustil, že kvůli naprostému přerušení komunikací v oblasti nelze zjistit další podrobnosti.

Čínští zdravotníci v pohraničních regiónech zahájili přípravy na přijetí tisícovek zraněných. Některé oběti nehody přitom hospitalizovali už včera. Podle agentury Reuters bylo mezi nimi mnoho Číňanů z osobního vlaku. Další však přijmout nemohou, protože Korejci nemají pasy.

"Severokorejský Červený kříž je na cestě k místu a spolupracuje s úřady," sdělil agentuře AFP zástupce organizace Červeného kříže pro východní Asii John Sparrow.

Mezi zraněnými jsou Číňané

Čínské ministerstvo potvrdilo, že při explozi zahynul jeden Číňan a 12 bylo zraněno, z toho dva vážně. Ministerstvo dále informovalo, že bylo srovnáno se zemí více než 20 domů Číňanů, kteří žijí ve městě Jong-čchon, kde se tragédie odehrála.

Jihokorejský deník Čoson ilbo v pátek uvedl, že na severokorejském nádraží stál v době exploze mezinárodní vlak s mnoha Číňany. "Dopravní vlak, který spojuje Čínu se Severní Koreou a který převážel mnoho Číňanů žijících v KLDR, zastavil na nádraží, když došlo k neštěstí," napsal list.

Zprávy z oblasti nehody se značně různí. "Je to bez problémů, srážka neovlivní provoz vlaků s turisty," uvedl pracovník čínské cestovní kanceláře. Pekingský podnikatel zase prohlásil, že jeho zaměstnanci z Pchjongjangu mu oznámili, že následky srážky nejsou tak velké, jak uvádějí sdělovací prostředky. "Mí lidé mi řekli, že je vše v pořádku a že můžeme jezdit vlakem," prohlásil muž, který si nepřál sdělit své jméno.

Lékaři v tantungské nemocnici ale mají údajně pohotovost. "Řekli nám, abychom se připravili," sdělil lékař z místní nemocnice. "Jenom nám sdělili, že jsou tam tisíce mrtvých nebo zraněných lidí," potvrdil lékař.

KLDR prý v postižené oblasti vyhlásila výjimečný stav. Podle zpráv BBC však úřady jinak zcela zmrazily informace a Severokorejci o události většinou vůbec nevědí. Život v zemi tak běží zcela normálně.