"Syn po mně chtěl dovolení, aby mohl jít mezi zlatokopy," řekla matka jedné z již identifikovaných obětí listu Globo. "Odpověděla jsem, ať nechodí, že mám strach, že je to nebezpečné, ale nedal na mně."

"Našli jsme si to ložisko sami a těžili diamanty ručně, bez mechanizace," tvrdí jeden z garimpeiros. "Bylo nás pár, ale když se to rozkřiklo a ve městě se objevily první diamanty, nahrnula se tam spousta lidí."

Federální úřady se domnívají, že indiáni o ložisku věděli a s prvními těžaři a možná i úředníky se na podílu z ilegální těžby dohodli, jako se to stalo v jiné rezervaci před dvěma lety. Když se však těžba rozrostla a místní vláda ani pobočka indiánského úřadu FUNAI jí nedokázaly zabránit, sáhli pověstní bojovníci po zbraních.

"Muselo dojít k porušení nějaké domluvené hranice," potvrzuje hypotézu koordinátor FUNAI v Rondónii Walter Bloss s tím, že se jeho agenti snažili indiány od možného komplotu s těžaři odradit. "Do věci ale vstoupili překupníci a vznikla diamantová horečka."

Na vyšetřování a hledání těl obětí se podílí v rámci akce Mamoré na 400 federálních policistů a dalších agentů. Masakr vešel ve známost před dvěma týdny nálezem tří obětí. Minulý týden pak indiáni ukázali agentům FUNAI dalších 26 těl. Policie, jež rezervaci obklíčila a uzavřela, postrádá dalších dvanáct garimpeiros.

Ministr spravedlnosti Márcio Bastos přijal ve středu v Brasílii delegaci dvaceti indiánských kmenů a slíbil jí, že federální úřady urychlí jednoznačné vyznačení všech indiánských území v Brazílii. Nejasností hranic a byrokratických průtahů totiž zneužívají garimpeiros a zejména dřevorubci k pronikání do rezervací v Amazonii a nezákonnému drancování tamních přírodních zdrojů.

"Věci nejdou tak rychle, jak si lidé přejí," připustil Bastos. "Prezident Lula da Silva a celá vláda vás ale ujišťuje, že stojí na straně práv původních obyvatel země," řekl indiánům.