Podle českého prezidenta není zapotřebí tuto záležitost "vytýkat ze závorky". Toto téma by mělo mít místo, které mu přísluší, dodal..

V centru pozornosti obchod

Členy Hongkongské obchodní komory ubezpečil, že vstup do Evropské unie nebude znamenat, že se ČR uzavře v Evropě. To není smyslem vstupu, řekl s tím, že právě jeho cesta po Číně tato slova potvrzuje.

Výkonný ředitel Hongkongské obchodní komory Eden Woon nabízel českým firmám, že by mohly využít Hongkongu ke vstupu na čínský trh. V Hongkongu podle něj nejsou v obchodování odlišnosti od západního světa. Čína samotná je obrovský a slibný trh, ale s jinými zvyklostmi, podotkl Woon.

Bývalá britská kolonie Hongkong přešla v roce 1997 pod čínskou správu a v rámci uspořádání "jedna země dva systémy" si uchovává postavení významného ekonomického a finančního střediska s odlišnými politickými i ekonomickými pravidly, než jsou uplatňována ve zbytku Číny. Je nadále mezinárodním velkoměstem se svobodným tiskem a vládou práva, zdůraznil Woon.

Hongkong pod tlakem Pekingu

V posledních týdnech v Hongkongu roste napětí kvůli  sporům s vládou v Pekingu, které se týkají budoucího  politického uspořádání a způsobu místních voleb. Podle Klause  hongkongští představitelé stále situaci hodnotí velmi  optimisticky a věří, že bude nalezeno pro ně pozitivní řešení.   Klaus vyjádřil naději, že demokratizace v Hongkongu i jinde v Číně bude pokračovat a "dříve či později dosáhne úrovně ekonomické svobody, která tady v každém případě existuje".

O porušování lidských práv v Číně OSN nehlasovala

Čínská vláda je mimořádně spokojená s rozhodnutím Komise OSN pro lidská práva v Ženevě, že nebude hlasovat o rezoluci odsuzující porušování lidských práv v této zemi. Rezoluci předložily Spojené státy a Číně se podařilo návrh zablokovat procedurálními kličkami. "Spojené státy se samy takovými kroky izolují," řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Kchung Čchüan. "Měly by si vzít ponaučení ze svých nezdarů a upustit od konfrontace s Čínou."

Disident Harry Wu neodmítá obchod s Čínou

V Praze je na návštěvě čínský disident Harry Wu jako host mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2004. Představí na něm své snímky Komunistická charitaČínský gulag. Wu není proti obchodování ostatních států se svou zemí, obchod by ale podle něj měl doprovázet import myšlenek svobody. I proto nemá Wu jednoznačně negativní postoj k chystaným letním olympijským hrám v Pekingu.