Soudce zároveň zamítl požadavek obžaloby, aby Bartonová uhradila 14,7 miliónů dolarů, což jsou náklady na hasičský zásah a znovuvysazení lesa. "Nehodlám paní Bartonovou odsoudit k doživotní chudobě," komentoval soudce Richard Matsch.

Bartonovou čeká další soud

Po projednání federální obžaloby ovšem Bartonovou příští měsíc čeká ještě soud, který se bude zabývat obviněním ze žhářství podaným státem Colorado. Podle televizní stanice CNN v tomto procesu obžalované hrozí až dvanáct let vězení.

Spálený dopis od exmanžela

39letá Bartonová měla jako inspektorka lesní správy mimo jiné za úkol předcházet požárům v přírodě. V lese však v afektu zapálila dopis od bývalého manžela, od něhož chytl porost. Vyšetřovatelům nejdříve řekla, že z prostoru určeného pro stanování ucítila kouř a objevila oheň. Ten se pokusila sama uhasit, avšak nestačila na ně. Odborníci ale dokázali, že z místa, kde stála, kouř ucítit nemohla. Bartonová se poté psychicky zhroutila a přiznala se.

"Skutečnost, že jsem ublížila mnoha lidem, mě trápí každý den. Chtěla bych jenom říci, že toho lituji," prohlásila před federálním soudem žena.