"Podcenili jsme odhodlání a schopnost teroristů vyvinout chemické zbraně," řekl FT nejmenovaný představitel. Přitom zdůraznil, že teroristé jsou odhodláni použít v Evropě chemické zbraně a že jsou ve svých plánech mnohem dál, než se zpravodajské služby domnívaly.

FT také píše, že malé skupinky teroristů-expertů na chemii, které se podařilo v některých evropských zemích objevit, vyvinuly takový způsob vzájemné komunikace, který téměř znemožňuje, aby byly odhaleny.

"Je naprosto jasné, že tyto osoby, které mají takové znalosti z chemie, jsou velmi organizované," cituje francouzského představitele list.

Zkušenosti nasbírali v Čečensku

Deník rovněž informuje, že některé skupiny jsou napojeny na čečenské radikály. Západní zpravodajské služby se domnívají, že tito extremisté napojení na islámskou teroristickou síť al-Kajdá už zaútočili v Čečensku chemickými zbraněmi.

Podle francouzského experta udržují skupiny s takovými zkušenostmi mezi sebou kontakty, ale "nejsou všude a tyto vědomosti získaly v Čečensku".

Nedávná vlna zatýkání v Británii a ve Francii v rámci boje proti terorismu ukázala, kam až plány na chemické útoky pokročily, konstatuje expert. Britské policii se například podařilo zadržet asi půl tuny hnojiva na bázi dusičnanu amonného. Jde o látku, která může posloužit k výrobě velmi účinné nálože - jak se to například stalo v říjnu 2002 na indonéském ostrově Bali, kde islámští teroristé připravili o život dvě stovky osob.