Nálož vybuchla kolem deváté hodiny večer při bezpečnostní razii namířené proti islámským teroristům, a to na jihozápadním madridském předměstí Leganes.

Oznámily to dnes světové agentury, podle nichž tuto informaci potvrdil španělský ministr vnitra Ángel Acebes. Zároveň uvedl, že tři až čtyři osoby možná před výbuchem z domu unikly.

Policie tvrdí, že se tam pokoušela zadržet tři Maročany podezřelé z atentátů ve vlacích. Když příslušníci bezpečnostních složek pronikli do vybrané budovy, kde se měli podezřelí skrývat, následovala exploze.

Oblast kolem domu byla evakuována. Policie ji uzavřela.  Do Leganes dorazily posily, dále požárníci a nejméně 15 sanitek.

Podle svědeckých výpovědí byla čtyřpatrová budova vážně poškozena. Část zdí se po výbuchu zhroutila a nad objektem se objevil sloupec hustého dýmu.

Agentura AFP citovala ministra Acebese, podle kterého tři podezřelé osoby "záměrně způsobily silný výbuch". Ministr oficiálně potvrdil, že pachatelé přišli o život stejně jako příslušník zvláštních policejních sil.

Acebes dodal, že právě vyšetřování madridských atentátů přivedlo policisty do budovy na předměstí Leganes, "v níž by mohli bydlet teroristé".

Během příprav na zteč dali policisté vyklidit sousední budovy, ze kterých pak na dům s ukrytými pachateli zaútočili.

V okamžiku útoku podezřelá trojice na policisty "zahájila palbu za zpěvu arabských písní", řekl ministr.

Světové agentury v neděli oznámily, že jednou z obětí výbuchu byl i Sarhan bin Abdal Madžíd Fakhet přezdívaný Tunisan, který je považovaný za mozek teroristické skupiny stojící za březnovými atentáty na madridských nádražích. Podle agentruních zdrojů informaci potvrdil španělský ministr vnitra Acebes.