"Dnešní afghánská ústava nemá žádnou hodnotu, protože byla sepsána ve stínu amerických bombardérů a na pokyny vetřelců," uvádí se v dokumentu, který získala agentura AFP. Jednání v Chantilly, do něhož se zástupci Talibanu zapojili poprvé, se rovněž účastní představitelé opozičního seskupení Hezbe islámí. Diskutuje se za zavřenými dveřmi.

"Požadujeme ústavu založenou na svatých zásadách islámu, na ochraně národních zájmů a na sociální spravedlnosti," uvádí se v prohlášení Tálibánu. "Nic nesmí být zaměřeno proti hodnotám islámu."

Afghánský prezident Hámid Karzáí

Afghánský prezident Hámid Karzáí

FOTO: Omar Sobhani , Reuters

Schůzka je projevem rostoucího zájmu vlády afghánského prezidenta Hamída Karzáího zajistit vnitřní bezpečnost Afghánistánu po odchodu spojeneckých vojsk, který se plánuje na rok 2014. Prvním krokem k dosažení tohoto cíle se stalo propuštění několika tálibánských velitelů vězněných v Pákistánu.

Vůdci Tálibánu ale v ostrých útocích proti Karzáího vládě neustávají. "Interventi a jejich přátelé nemají jasnou představu o tom, jak dosáhnout v Afghánistánu míru," uvádí se v prohlášení z Chantilly.