Britové zůstali v jeskynním systému odříznuti minulou středu, když silné deště způsobily záplavy a zatopily jeho ústí. Tým se tak musel uchýlit do suchých podzemních částí jeskyně.

Skupina měla nicméně s sebou dostatečné zásoby potravin i spací pytle a se svými kolegy nad zemí komunikovala speciálními vysílačkami. Na šestihodinové záchranné akci se podíleli dva britští a několik mexických potápěčů.

Britská armáda nicméně smysl záchranné akce zpochybnila. Podle názoru jednoho ze zachráněných britských vojáků šestici nehrozilo bezprostřední nebezpečí.

Spor o cíl akce

Diplomatické rozepře začaly počátkem týdne, kdy potápěči odmítli pomoc 20členného mexického týmu s tím, že raději počkají na své britské kolegy. Tím ovšem odstartovali spor, protože Mexiko se začalo zajímat, co vlastně vojáci na jeho území dělají.

"Vyzval jsem ministerstvo zahraničí, aby přijalo okamžité kroky, zaslalo protestní nótu a žádalo od britské vlády vysvětlení, co tyto osoby dělají v Mexiku," řekl mexický prezident Vicente Fox v reakci na fakt, že Britové dorazili do země bez oficiálního povolení a víz.

Zachránění muži se nyní podrobují výslechu mexických imigračních úřadů. Vedoucí expedice Steve Whitlock stále opakuje, že chtěli pouze zmapovat jeden z nejdelších jeskynních komplexů na světě. Pracovali údajně pro Královskou geografickou společnost.