Piloti Challengeru po úspěšném startu z Lisabonu zjistili, že se porouchal mechanismus na zasouvání podvozku a raději se vrátili zpět na letiště. Prezident se podle svých slov necítil v ohrožení. Po příletu do Porta linkovým spojem novinářům řekl, že situace nebyla dramatická. "Nedělal bych z toho vážnou věc," reagoval Klaus.

"Pilot nabyl podezření, že se špatně zasouvá podvozek, tak se raději vrátil," potvrdil ČTK Miroslav Šindelář z tiskového oddělení ministerstva obrany, pod něž takzvaná vládní letka spadá.

Klaus uvedl, že závada mohla být zřejmě způsobena ve chvíli, když tahač posunoval letadlem po letištní ploše. Přesná příčina poruchy však bude podle představitele ministerstva Šindeláře známá až po důkladné prohlídce stroje armádními mechaniky.

Vládní speciál Challenger patří ministerstvu obrany. Podle informací z úřadu je již na letišti v Praze Kbelích připraven náhradní letoun Tu-154. Nepodaří-li se Challenger včas opravit, vrátí se prezident se svým doprovodem právě náhradním strojem.