"Šaron se stal terčem palestinského odboje a Kásamu (ozbrojené křídlo Hamásu). Jelikož se nepřítel dotkl našeho velkého symbolu, jakým byl šajch Jasín, máme právo zaútočit na vysoce postavené sionisty," řekl Mišal v rozhovoru pro panarabský list Al-Haját.

Na dotaz, zda se to týká také Šarona, odpověděl: "Ano, ale záleží na našem vojenském vedení a na našich možnostech. Doufám, že bude (vojenské křídlo) úspěšné."

Útoky v zahraničí nebudou

Jak Mišal, tak v úterý zvolený nástupce šajcha Jásína Abd al-Azíz Rantísí ale vyloučili útoky v cizích zemích s tím, že jejich cílem jsou výhradně sionisté v historické Palestině - tedy v Izraeli a na okupovaných palestinských územích.

Rantísí označil v rozhovoru pro katarskou televizi al-Džazíra za lež tvrzení amerických činitelů, že Hamás hrozil útoky vůči Spojeným státům.

"Po zabití Jásína pohrozil mluvčí Hamásu odvetou proti Izraeli a americkým zájmům," tvrdilo ve svém prohlášení ministerstvo zahraničí USA, byť o zmíněné hrozbě neinformovala ani mezinárodní média.

"Takové prohlášení ukazuje omezenost americké mentality," reagoval Rantísí. "Nechápou, jak Hamás uvažuje a plánuje. Ujišťuji vás, že nezaútočíme na žádný americký cíl. Naše pole působnosti je uvnitř hranic Palestiny."

Karetní seznam

Izraelská média se shodují, že Rantísí asi vtiskne Hamásu radikálnější linii a dokládají to faktem, že loni jako jediný z předáků hnutí odmítal pozastavení protiizraelských útoků. Jásín naopak klid zbraní podpořil, a jak napsal deník The Jerusalem Post (JP), nebylo to poprvé.

Hamás navíc včera, jak informuje izraelský deník Haarec, vydal karetní seznam mužů určených k likvidaci. Organizace se údajně inspirovala americkým seznamem pro Irák.

Velitel Hamásu v pásmu Gazy Abdal Azíz Rantisí, jehož Izrael otevřeně označuje za dalšího muže k likvidaci, dnes prohlásil, že se nebojí. "Člověk musí zemřít, ať na rakovinu nebo bude zavražděn. Mám-li si vybrat mezi (izraelským vojenským vrtulníkem) Apachem nebo infarktem, dávám přednost Apachi," řekl lékař Rantisí.

Spojené státy kvůli teroristické hrozbě uzavřely zastupitelské úřady ve Spojených arabských emirátech a vyzvaly své občany v zemích Blízkého východu a Africe k ostražitosti.