Uprchlíci se z Obiliče vrátili v obrněných transportérech do blízké obce Plemetina, kde jsou pod ochranou českých a slovenských vojáků. Tatrovky praporu za uprchlíky přepravily jejich věci.

Rozšíření prostoru

"Na základě rozkazu velitele mnohonárodní brigády střed (MNB(C)) byl dnem 20. března 2004 prostor odpovědnosti 4. česko-slovenského praporu KFOR rozšířen o 170 km čtverečních na celkových 1150 km čtverečních," informuje ministerstvo obrany ČR na svých internetových stránkách.

Hlavní úsilí vojáků 4. česko-slovenského praporu v mírové misi KFOR je zaměřeno na ochranu menšin, zabránění projevům etnického násilí a k ochraně životů a zdraví všech osob.

Především se zaměřují na oblasti Babin Most a Plemetina, kam během nedávných etnických nepokojů uprchla řada Srbů. Naši vojáci také působí v obci Obilič a střeží památník bitvy na Kosově Poli.

Albánci: chceme nezávislost

Ze strany kosovských Albánců opět zaznívají hlasy požadující osamostatnění enklávy. Podpořil je například pro dnešní italský list Corriere della Sera Rugova.

"Teď už je celému světu zřejmé, že nezávislost Kosova na Srbsku je životně důležitá pro Kosovany i pro Kosovo. A nejen pro ně, ale už proto, že by zklidnila celý balkánský region," prohlásil pro list.

Za "nezbytnost" Rugova označil přechod pravomoci z mise OSN (UNMIK), která nyní Kosovo spravuje, na kosovský parlament. Podle něho "vztahy mezi oběma institucemi musí projít revizí, je to životní otázka".