Nejlevnější rakev stojí v SRN 250 eur (asi 7,5 tis. Kč), cena průměrné se ale vyšplhá hodně přes tisíc. Další stovky eur spolyká smuteční obřad, hudba a kremace.

Běžný pohřeb tak nyní v zemi vyjde na 5 tisíc eur (asi 150 tis. Kč), což je dvojnásobek průměrného platu v zemi. V ČR výdaje klesnou až na šestinu - jednoduché počty, podotýká v této souvislosti britský list The Guardian.

Každá třetí domácnost v SRN má navíc dluhy. Naši sousedi tedy šetřit opravdu musejí. Mohou si sice zažádat o částečnou úhradu nákladů, vše je ale velmi byrokraticky složité. Rodiny se proto uskromní, než by se s úřady dohadovaly, nebo pošlou nebožtíky na kremaci do Čech.

Popel s pískem

S neobvyklou nabídkou transportovat mrtvé ze SRN do ČR přišly samy německé firmy. Majitel jedné z nich, společnosti Berolina Coffin Discount, Helmut Woite k nám třikrát za týden vypravuje 12 až 16 těl.

Do ČR přitom putují nebožtíci, zpět popel s pískem - příměs je nezbytná proto, že například do Berlína se samotný popel přivézt vůbec nesmí.

"I přes hranice se dobře dostanete. Stačí mít lékařské osvědčení o zdravotní nezávadnosti těla.V dubnu bych chtěl případné zájemce do ČR přímo dovézt, aby měli šanci vidět, na jaké úrovni je tam kremace," tvrdí.

Krematorium v ČR

Woite odmítá nařčení z neetičnosti nebo z nezákonnosti počínání. V uplynulých dnech dokonce zakoupil pro své podnikatelské účely nové krematorium Vysočanské zahrady v obci Hrušovany v českém pohraničí.

Informaci Novinkám potvrdil i pracovník zmíněné instituce s tím, že jde o "česko-německou spolupráci". Nedaleko budovy jsou také restaurace a hotely, a to pro případ, kdyby pozůstalí chtěli s mrtvým strávit ještě několik dní.