O odvetě dnes jednal izraelský bezpečnostní kabinet. Ministři mimo jiné rozhodli, že budou pokračovat akce cílené na nejvyšší členy teroristických skupin. Čtyři rakety dnes večer zasáhly jednopatrový obytný dům i dvě auta zaparkovaná před ním. K místu se seběhlo několik set Palestinců a slibovali pomstu Izraeli.

Cíl stačil prchnout

Izraelská armáda oznámila, že zničený dům patřil "teroristům z Islámského džihádu, kteří se podíleli na protiizraelských útocích". Palestinská bezpečnost ale tvrdí, že obě oběti jsou náhodní chodci, kteří byli v době akce poblíž domu. Jeden mrtvý je policista, který se právě vracel z práce.

Vedení Islámského džihádu sdělilo, že Izraelci se pokusili zabít velitele Muhammada Charubího, jemuž se ale podařilo prchnout.

Člen další extremistické skupiny Brigád mučedníků od Al-Aksá abú Kusaj řekl, že "jestliže dnes (izraelský premiér Ariel) Šaron vyhlásil válku", pak ji radikální skupiny přijímají a budou bojovat.

Útočníci přišli přes plot

Palestinský ministr pro mírová jednání Saíb Irikát prohlásil, že je třeba přerušit kruh odvet, zahájit usmiřování a jednat.

Ministři odpoledne rozhodli o tvrdé odvetě, protože nedělní útok spáchali dva mladí Palestinci, kteří překonali plot kolem pásma Gazy. Je to poprvé po třech letech, kdy se do Izraele dostali atentátníci z pásma, a tento fakt otřásl vládním plánem ohradit bezpečnostní bariérou také západní břeh Jordánu.

V pondělí sice izraelské letectvo zničilo dílnu na výrobu zbraní v Gaze, ale podle izraelských zdrojů to nebyla odpovídající odvetná akce za Ašdod.

Ministr obrany Šaul Mofaz doporučil, aby se armáda zaměřila na přesné operace proti extremistům, zejména proti členům vedení Hamásu.