Možným osnovatelem atentátů je podle zdrojů, které list cituje, Jordánec abú Músá Zarkáví, podezřelý z kontaktů s al- Kajdou.

Za jeho dopadení USA vypsaly odměnu deset miliónů dolarů. Zarkáví je hlavním podezřelým z atentátů podniknutých loni v srpnu v iráckém městě Nadžáf a proti úřadovně OSN v Bagdádu.

Zugama, který žije ve Španělsku legálně, usvědčilo hned několik osob na základě předložených fotografií. Podle vyslechnutých lidí podezřelý vystoupil z jednoho z napadených vlaků těsně před jeho odjezdem do Madridu.

Zugam byl vyslýchán již po teroristických útocích ve Spojených státech v roce 2001. Pro nedostatek důkazů ukazujících na napojení na al-Kajdá jej tehdy policie bez obvinění propustila.

Zkoumání náloží

Vyšetřovatelé údajně velmi důkladně sledují stopu výbušniny a roznětek, použitých při útocích.

Jde o výrobky španělského původu a pro policisty je, píše list, "jednou z velkých neznámých", jak se k nim pachatelé dostali.  S vyřešením "hádanky" mají Španělům pomoci i arabští specialisté na terorismus, jež požádal Madrid o pomoc.

Právě druh použité výbušniny už prý příslušníky bezpečnostních sil přivedl k domněnce, že jeden z pachatelů, kteří nastražili nálože, studoval na báňské škole ve francouzském městě Nancy. K trhavině se mohl tak dostat až v Evropě.

Byla to al-Kajdá

Španělský deník neuvádí totožnost dalších pěti hledaných Maročanů. Podotýká, že bezpečnostní síly mají za to, že ke skupině, která atentáty proti vlakům spáchala, patřily ještě jiné osoby jiné národnosti. Má mezi nimi být také vysoký důstojník tajné irácké služby věrné Saddámovi Husajnovi a nejméně jeden Jordánec.  

Vyšetřovatelé podle listu také soudí, že v sobotu nalezená videokazeta, na níž neznámý muž prohlašuje, že atentáty provedla mezinárodní teroristická síť al-Kajdá, je autentická. Policie ovšem ještě nezná identitu muže z videokazety.