Armstrong se na začátku srpna podrobil zákroku, při němž mu byl voperován bypass. Podle tehdejších informací se mu po operaci dařilo dobře. [celá zpráva]

Neil Armstrong na snímku z roku 2011

Neil Armstrong na snímku z roku 2011

FOTO: ČTK

Neil Armstrong se narodil 5. srpna 1930 v malém městečku Wapakoneta v Ohiu. Do paměti lidstva se zapsal jako velitel kosmické lodi Apollo 11, Armstrong coby první pozemšťan 20. července 1969 vstoupil na povrch Měsíce. Tehdy pronesl slavnou větu, že jde o "malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo".

Video

První záběry po přistání Apola 11 na Měsíci

Zdroj: NASA

Sestup na Měsíc tehdy Armstrong provedl se svým kolegou Aldrinem. Dvojice kosmonautů na Měsíci strávila téměř tři hodiny. Fotografovali sebe i povrch, odebírali kameny i jiné vzorky, vztyčili vlajku Spojených států a přijali telefonát od prezidenta Richarda Nixona. "Byl to prostě úžasný pohled, předčil jakýkoliv vizuální zážitek, který jsem kdy potom měl," vzpomínal Armstrong později.

Neil Armstrong a Edwin Aldrin na Měsíci

Neil Armstrong a Edwin Aldrin na Měsíci

FOTO: fotobanka Profimedia

Po návratu z druhé a poslední vesmírné cesty patřil Armstrong k nejpopulárnějším lidem zeměkoule. V USA dostal Prezidentskou medaili Svobody, navštívil přes 20 zemí světa, přesto ale zůstal skromným. Nikdy nevyhledával veřejná shromáždění, občas nicméně vystoupil na nějaké konferenci. V roce 1971 odešel z NASA a osm let byl profesorem letecké mechaniky na Cincinnatské univerzitě. Později pracoval jako konzultant leteckých firem.

Posádka Apolla 11- zleva Neil Armstrong, Michael Collins a Edwin Aldrin

Posádka Apolla 11- zleva Neil Armstrong, Michael Collins a Edwin Aldrin

FOTO: fotobanka Profimedia