Arabský list Al-Kuds al-Arabí vycházející v Londýně bývá al-Kajdá využíván k šíření prohlášení v Evropě. Deník přesto přímé spojení s teroristy odmítá. Na telefonický dotaz Novinek redakce deníku večer neodpověděla.

"Jde o částečné vyrovnání starých účtů s křižáckým Španělskem, které je spojencem Ameriky v její válce proti islámu," zveřejnil list úryvky z textu, který prý dostal elektronickou poštou. "Aznare, kde je Amerika? Kdo tě před námi ochrání, kdo ochrání Británii, Japonsko, Itálii a další?" obrací se text přímo na španělského premiéra a další země.

"Když jsme zaútočili na italské jednotky v Násiríji a vyslali tak vám a americkým agentům ultimátum stáhnout se z antiislámské aliance, vy jste poselství nepochopili. Nám z brigád Abú Háfize není líto takzvaných civilistů. Když vy považujete za správné zabíjet naše děti, ženy, starce i mládež v Afghánistánu, Iráku, Palestině a Kašmíru, má snad nám být zapovězeno zabíjet vaše?" píše se prý v dopise.

Vzakz je podepsán "Brigády mučedníka Abú Háfize Masrího jménem Al-Káidy", jejíž "eskadry smrti zasáhly jeden z pilířů spojeneckého křižáckého tažení - Španělsko".

Španělská vláda odpoledne trvala na tom, že za útokem stojí separatistické organizaci ETA - Baskicko a jeho svoboda. Nález dodávky s rozbuškami podle ministra vnitra Angela Acebese otevírá nové linie vyšetřování.

REAKCE "Neexistuje žádná omluva," prohlásil francouzský prezident Chirac.
SPORT UEFA odmítla odložit zápasy španělských týmů

Podle nejmenovaného amerického experta, kterého cituje agentura AFP, krvavá série explozí v Madridu nese jak charakteristiky teroristické sítě al-Kajdá, tak znaky ETA.

"Několik synchronizovaných útoků, to je znak al-Kajdá. Ale ETA je známa tím, že se zaměřuje na vlaky a místa často navštěvovaná turisty," říká odborník. Při čtyřech explozích zahynulo podle nejnovějších informací 192 lidí [celá zpráva]

Nový útok na USA je prý připraven

V dopise se také oznamuje, že nový velký útok na Spojené státy je již v závěrečné fázi příprav. 

"Přinášíme dobré zprávy muslimům na celém světě, že úder 'větrů černé smrti' na Ameriku je již v závěrečné fázi příprav. Je již z 90 procent hotov a z Boží vůle blízko," uvádí se v dopise.