Po slavnostním uvítacím ceremoniálu následovalo jednání královského a prezidentského páru. Odpoledne se pak prezident Klaus s delegací setkal ještě s předsedou vlády a šéfem Senátu.

 Také si můžete přečíst:
 Václav Klaus, zápisky z cest: Koloniální minulost už v Malajsii není vidět
 Jste tady zbytečný, řekl Klaus v Malajsii vyslanci EU
Václav Klaus s chotí Livií, za nimi malajský královský pár

Václav Klaus s chotí Livií, za nimi malajský královský pár

FOTO: ČTK/AP

„My nezakrýváme, že máme největší zájem, aby se nám podařilo rozšířit česko-malajské hospodářské vztahy,“ řekl Klaus s poukazem na to, že je potřeba diverzifikovat český vývoz, který v naprosté většině nyní směřuje do zemí Evropské unie.

„Místní politici jsou velmi přátelští a nepochybně rozumí našemu zájmu o zlepšení vzájemných vztahů. Proto věřím, že návštěvy tohoto typu stojí zato konat,“ dodal Klaus.

Prezidentův program pokračuje v pátek, kdy mimo jiné v Kuala Lumpur zahájí česko-malajsijské podnikatelské fórum. Později odcestuje do Indonésie.

Klaus již v minulosti obě země navštívil. V roce 1996 byl v Malajsii ještě v roli ministerského předsedy. Tehdy tam nabízel možnou roli ČR jako prostředníka pro vstup na evropské trhy.

Také do Indonésie cestoval jako premiér, a to v roce 1994. Rovněž v této zemi se soustředil na možnosti obchodu. Indonéská prezidentka Megawati Sukarnoputriová přicestovala do Prahy před deseti lety.